trápí vás mandelinka bramborová?

Trápí vás mandelinka bramborová?

Latinsky (Leptinotarsa decemlineata)

Příznaky
Brouci i larvy nejprve vykusují do listů otvory, později listy okusují od okrajů. Při silnějším výskytu mohou být listové čepele až zcela zničené (holožíry). Kromě brambor může mandelinka bramborová poškozovat i rajčata (zejména mladé vzcházející rostliny z přímých výsevů), lilek vejcoplodý (baklažán) a některé druhy lilkovitých plevelů (blíny, durmany, lilky, mochyně, rulíky a tabáky).

Vývoj
Přezimující brouci na jaře kladou typická žlutooranžová vajíčka do skupinek na spodní stranu listů. Vylíhlé larvy jsou velmi žravé. V průběhu svého vývoje značně zvětšují svou velikost a celkem třikrát se svlékají (4 vývojová stádia). V teplejších oblastech může mít tento škůdce během roku 2 generace. Jedna larva mandelinky dokáže za svůj vývoj zkonzumovat 10 cm2 plochy listů. Jeden brouk však zkonzumuje přibližně pětkrát tolik listů než larva. Vlivem žíru listů mohou být výnosy hlíz sníženy i o 30 až 50 %. Redukce 10 % listové plochy žírem znamená snížení výnosu hlíz přibližně o 10 %.

Ochrana
Nejvhodnější termín ošetření je v době maximálního líhnutí larev. Čím dříve se ošetření provede, tím je nejen účinnější, ale i celkově efektivnější. Ošetřovat porosty na kterých je převaha larev již ve 4. vývojovém stádiu je již většinou málo efektivní.

K ošetření je možné používat přípravky CALYPSO 480 SC nebo MOSPILAN 20 SP.

V případech ohniskovitého výskytu mandelinky se nemusí provádět ošetření celoplošné, stačí ošetřit rostliny jen v těchto ohniscích.
 

 

 

 

Firma Krtkův ráj - Luboš Suchochleb sídlící v obci Sopřeč okres Pardubice, se zabývá hlavně prodejem a servisem malé zahradní a komunální techniky. Náš sortiment strojů na zahradu jsme pro Vás rozšířili o: ruční nářadí pro zahrádkáře, semena, postřiky, hnojiva, květináče, závlahový program, bazénovou chemii, zahradní dekoraci, substráty, ochranné fólie, zakrývací plachty, předměty k dekoraci a aranžování květin. Toto vše najdete v naší pobočce na adrese: Krtkův ráj, Pražská 2, Přelouč.

tel: 466 955 022

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení