Jak pracovat s rotačním kypřičem

Práce s rotačním kypřičem

Kultivace půdy

Nedocenitelným pomocníkem při zpracování půdy je rotavátor. Význam zpracování půdy rotavátorem oceníme především na půdách středně těžkých a těžších, kde použití bran nebo pasivního kultivátoru nepřináší očekávaný výsledek jemného rozmělnění hrud. Dokonalé využití rotavátoru však vyžaduje držet se několika důležitých zásad:
- Na rotavátor vždy namontujte ochranný kryt ! Důležité je to zejména při práci v kamenitých půdách., kdy kryt zabraňuje nebezpečnému odlétávání kamenů, způsobujících zranění obsluhy či poškození motorové jednotky.

- Používejte vždy bezpečnostní vypínač zapalování (tzv.mrtvý muž), zvláště pak u rotavátorů se zpátečkou.

- Pro snadnější ovladatelnost pracovní jednotky je postačující nasazení třech hvězdic pravých a třech levých (= šířka záběru rotavátoru cca 80 cm). Širší rozchod ztěžuje otáčení stroje na konci řádku a je vhodný pouze pro práci na velmi velkých plochách.

- Pokud pracujeme na půdách lehkých či písčitých, jsou praktičtější hvězdice s pravoúhlým zakřivením, nedochází tak častěji k zahrabávání stroje. Na ostatních půdách upřednostníme vždy hvězdice kopinaté. Pronikají lépe do půdy a zpracují tak snáze zem do větší hloubky tj. asi 20 cm hluboko.

- Při nasazování nožů je velice důležité dbát stejného, tedy zrcadlově převráceného umístění hvězdic na obou stranách převodovky. Pokud tak neučiníme a máme pravé hvězdice jinak pootočeny oproti levým, dochází k ztížení vedení stroje, stáčení ke straně a velice namáhavé obsluze.
- Stroj je nutné opatřit zadní radličkou – ostruhou, která při zahloubení sestavu brzdí a zajišťuje prokluzování a dokonalé rozmělnění struktury půdy.

- Podle potřeby můžeme namontovat přední vodicí kolo. Kolo slouží k snadnějšímu otáčení stroje na konci řádku. Na půdách lehkých je nastavíme tak, že při požadovaném zahloubení hvězdic jede po povrchu půdy a zabraňuje případnému zahrabávání.

- Pro dokonalé zpracování často nestačí jedno přejetí po pozemku, přejezd je nutné 2x i 3x opakovat. Pokud to tvar zpracované plochy dovolí, je účelné následující přejezdy provádět křížem.

- Před posledním přejezdem je praktické stranové vyklopení řídítek, obsluha tak stroj řídí z neobdělaného pozemku a konečné zpracování nepošlape.

- Při práci na zapleveleném pozemku, jako je například okopávka mezi řádky , musíme dbát na to, aby plevel nebyl příliš dlouhý a nenatáčel se na hvězdice. Přerostlé plevele je účelné před začátkem rotavátorování rozsekat na drobné kousky křovinořezem nebo mulčovačem.

Kvalitní práci rotavátoru velice ovlivňuje vlhkost země. Nikdy nepracujeme v půdě rozmáčené, přemokřené, případně bezprostředně po dešti, jelikož dochází během krátké doby k obalení hvězdic zeminou a jejich činnost je tak nulová neboť stroj jede po povrchu půdy bez možnosti zahlubování. Navíc se v mokré půdě vytvářejí nežádoucí hroudy, které se později jen velice těžko rozmělníme. Správnou vlhkost půdy pro přípravu poznáme tak, že zem zmáčkneme silně v dlani a volně pustíme. Vzniklá hrudka se musí rozpadnout. Pokud je zem příliš vlhká, hrudka se nerozpadne, naopak přeschlá zem v dlani hrudku neutvoří. Jme-li nuceni zpracovávat zem přeschlou či ztvrdlou, vyplatí se stroj opatřit zatěžovacími závažími. Těžší stroj snáze proniká do půdy. 
 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení