Sadbové brambory

V čem se liší jednolivé druhy sadbových brambor?

 

Pro letošní rok je sklad sadbových brambor vyprodán. 

Děkujeme za pochopení.

Rozdělení sadbových brambor dle použití:

 

 
Dle ranosti rozlišujeme brambory:
• velmi rané s dobou vegetace do 90 dní, pěstované zpravidla pro okamžitou spotřebu, s dynamickým nárůstem hlíz,
• rané (90-110 dní), vhodné jak k přímému konzumu, tak k uskladnění,
• polorané (110-130 dní), vhodné k dlouhodobému uskladnění,
• polopozdní až pozdní (nad 130 dní), vhodné k dlouhodobému uskladnění, často průmyslové odrůdy.
Převážně mezi ranými a poloranými odrůdami se vyskytují ty nejkvalitnější. Výběr odrůdy však musí zahrnovat všechny aspekty. Velmi rané brambory uniknou řadě polních chorob už jen proto, že jsou v té době sklizeny. Kdo by se také netěšil na chuť těch pravých lahodných nejranějších brambor!
 
   
Dle způsobu využití rozlišujeme 4 základní varné typy brambor:
• A: brambory pevné a lojovité, vhodné k přípravě salátů a k přímému konzumu uvařené,
• B: brambory univerzální, středně pevné, ideální k přímému konzumu uvařené,
• C: brambory měkké a moučnaté, určené k přípravě bramborového těsta a kaší,
• D: brambory silně moučnaté, používané jen pro průmyslové užití,
a vzájemné mezistupně.
 
   

Nabízené odrůdy

brambory velmi rané

 • Colette
  Varný typ BA - je odrůda nejen pro letní a podzimní konzum, díky pozdnímu klíčení se dá uskladnit do dubna bez ztráty konzumní kvality. Vařené hlízy jsou středně pevné, středně vlhké, jemné struktury, se světle žlutou dužninou, vynikající chuti. Počáteční růst natě a nárůst hlíz pomalý, vhodné je nechat je předklíčit. Střední výnos vynahradí vysoká jakost hlíz.
   
 • Impala 
  Varný typ B - je odrůda pro letní a podzimní konzum. Vařené hlízy jsou kypré až středně pevné, středně až silně vlhké, bez barevných změn. Hlízy jsou velké, oválné až dlouze oválné, velmi vzhledné, velikostně a tvarově vyrovnané, se žlutou dužninou. Počáteční růst natě rychlý, nárůst hlíz velmi rychlý. Velmi vysoké výnosy v raných termínech i v plné zralos
   
 • Rosara - červené
  varný typ BA - je odrůda nejen pro letní a podzimní konzum, díky pozdnímu klíčení se dá uskladnit do dubna bez ztráty konzumní kvality. Vařené hlízy jsou středně pevné až pevné konzistence, slabě moučnaté. Hlízy jsou středně velké, oválné, vzhledné s tmavě žlutou dužninou a červenou slupkou. Počáteční růst natě a nárůst hlíz středně rychlý. 
   
 • Agata 
  Varný typ BA - oblíbená odrůda brambor díky odolnosti proti virovým chorobám. Odolné také proti háďátku bramborovému, středně odolná proti plísni bramborové a vysoce odolná proti mechanickému poškození. Odrůda Agata dosahuje středního výnosu brambor. 
Odrůda Impala

brambory rané

 • Adéla
  varný typ B - vařené hlízy jsou slabé až středně moučnaté, středně vlhké, chutné, netmavnou. Hlízy jsou středně velké, krátce oválné, s mělkými očky, s tmavě žlutou dužninou. Vysoký výnos, velmi dobrá konzumní kvalita
   
 • Dali
  varný typ BA - vařené hlízy jsou středně pevné až pevné, jemné struktury, chutné, bez barevných změn. Hlízy jsou velké, oválné, vzhledné, vyrovnané velikostí a tvarem, se žlutou dužninou a žlutou hladkou slupkou. Středně vysoký až vysoký výnos
   
 • Princess 
  Varný typ AB (konzumní) - Tvar hlízy je krátce oválný se žlutou barvou dužiny i slupky. Tato odrůda brambor je středně odolná virózovým chorobám dále má vyšší odolnost proti plísni bramborové a mechanickému poškození, vysoce odolná proti strupovitosti.
   
 • Marabel
  Varný typ BA - B (konzumní) - oválného tvaru s barvou slupky žlutou a barvou dužiny tmavě žlutou. Velikostně jsou tyto brambory středně velké. Disponují vyšší odolností proti mechanickému poškození, vyšší až vysokou odolností proti virózám a střední odolností proti plísni bramborové. Výnos této odrůdy je vyšší.
 • Madeleine 
  varný typ BA - má vzhledné žluté hlízy s vyrovnaným kulovitooválným tvarem. Výnos je velmi vysoký

Odrůda Dali

 

 

Odrůda Marabel

 

Polorané brambory

 • Agria
  Varný typ B (konzumní) - tvarově oválná, barva dužiny žlutá a slupky tmavě žlutá. Velikostně se tato odrůda brambor řadí mezi velké. Odolnost proti virovým chorobám je vyšší až vysoká, odolnáproti háďátku bramborovéme, nízká odolnost proti strupovitosti a mechanickému poškození, ale vyšší odolnost proti plísňovým chorobám. Velice vhodná odrůda pro výrobu hranolek. Výnos této odrůdy je vysoký.
   


Pozdní odrůdy brambor

 • Jelly
  Varný typ B (konzumní) - velice oblíbená odrůda sadbových brambor. Tvarově oválná se žlutou slupkou i dužinou brambory. Velikostně zařazena mezi velké odrůdy brambor. Střední až vyžší odolnost proti virovým chorobám, odolná proti rakovině brambor a háďátku a vyšší odolnost proti strupovitosti brambor, mechanickému poškození a plísni bramborové. 
  Vysoký výnos.
   

                                         

        

Kontrolný kód

i

 

 


Firma Krtkův ráj - zahradní centrum Přelouč okres Pardubice, se zabývá prodejem potřeb pro zahrádkáře. V nášem sortimentu jsou také sadbové brambory. Působíme hlavně v regionu: Přelouč, Čáslav, Kutná Hora, Chlumec nad Cidlinou, Chrudim, Pardubice.

Toto najdete v naší pobočce na adrese: Krtkův ráj - zahradní centrum, Pražská 2, Přelouč.

tel: 466 955 002

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení