Správné pěstování orchidejí

Všeobecné podmínky k pěstování Orchidejí

VŠEOBECNÉ PODMÍNKY PRO PĚSTOVÁNÍ ORCHIDEJÍ:

Na našem trhu jsou orchideje zastoupeny zejména těmito rody: Phalaenopsis, Cattleya, Oncidium, Miltonia, Dendrobium phalaenopsis, Dendrobium, Cymbidium a Paphiopedilum.

TEPLO, SVĚTLO, VLHKOST - v přímé úměře + dobrý pohyb vzduchu.
Základní podmínky pro vytvoření příznivého klimatu potřebného pro dobrý růst rostlin jsou:


TEPLOTA
Ideální teplota pro orchideje závisí na jejich typu a původu.
Teple rostoucí orchideje, jako např. Phalaenopsis, mají rádi 18-20°C v noci a kolem 24°C ve dne, ale nevadí jim ani teploty kolem 30°C. Zato při teplotách klesajících dlouhodobě pod 15°C se necítí dobře a v žádném případě nesmí být delší dobu mokré, neboť dochází k rychlému zahnívání kořenů a listových středů.
Temperované,střední teploty preferuje většina orchidejí. 15-17°C v noci a 19-22°C ve dne, při teplých a slunných dnech 24°C a více. Klasickým příkladem těchto podmínek je rod Cattleya a mnoho dalších druhů.
Podle zkušeností tento rozsah teplot snesou téměř všechny dostupné druhy orchidejí, vyjma malého procenta druhů rostoucích ve zcela odlišných poměrech. Při laskavé péči jsou totiž orchideje značně tolerantní a přizpůsobivé, i když v přírodě vyrůstaly v odlišných podmínkách.
Chladně rostoucí , jako Cymbidium, preferují 8-13°C v noci, 16-18°C ve dne a přes 21°C za teplých slunných dnů.
Všechny tyto všeobecné směrnice mohou kolísat v závislosti na venkovních podmínkách a ročním období. K poškození rostlin dochází až tehdy, když teploty jdou dlouhodobě nad, či pod, uvedené hodnoty, nebo když dojde k náhlému ochlazení a rostliny jsou promočené.
Zcela nesmyslné je snažit se za každou cenu napodobovat "popsanou" přírodní lokalitu, kde dochází mnohdy k extrémním výkyvům teplot a rostliny to "přežívají". Velmi rychle a rády si totiž zvyknou na lepší zacházení.
Dobrým vodítkem pro přibližné určení teploty je znalost nadmořské výšky výskytu daného druhu.

SVĚTLO
Je velmi důležité pro růst a kvetení orchidejí.
Všeobecně většina orchidejí potřebuje chránit před prudkým slunečním světlem. Stavba rostliny Vám většinou napoví potřebu pro větší či menší přistínění. Listy dužnaté a tvrdé snesou mnohem více slunečních paprsků než listy měkké, jemné a mnohdy i velké. Pozor na popálení přes kapičky vody.
K popálení obvykle dochází poté, když rostliny byly zvyklé na krátké zimní dny a malou sluneční intenzitu. Zároveň jsou koncem zimy a začátkem jara sluneční paprsky extrémně ostré a je třeba zvýšit pozornost, protože v tomto období se mnohé rostliny začínají probouzet k růstu prvními výhonky a zakládají na kvetení. Skleník a nebo byty, které jsou chladnější i během velkého vedra, není nutno tolik stínit.
Rostliny se Vám tou trochou péče odmění silnějším vzrůstem a také bohatšími květy.

VLHKOST
Pro orchideje je zcela zásadní a poskytujte jí tolik, kolik snesou. Napomáhá tvořit bohatý a silný vzrůst.
Rostliny mlžte nejlépe ráno, aby měly dost času oschnout během dne, před nočním poklesem teplot. Během velmi teplých a slunných dnů je dobré tuto činnost i několikrát zopakovat (podle svých možností). Je mnoho způsobů jak zvýšit vlhkost a záleží pouze na prostředí, ve kterém rostliny pěstujete. Od používání vlhčících zařízení a kropení chodníčků a cestiček ve skleníku, po misky s vodou naplněné štěrkem či keramzitem (musí z misky vyčnívat aby došlo k odparu), které zlepší klima kolem rostlin při pěstování např. v bytě. Pokud máte nádobu s rostlinou postavenou na takovéto misce, nesmí se její dno v žádném případě dotýkat hladiny vody. Dobré je také seskupit rostliny dohromady pro zajištění lepšího mikroklimatu, a nebo současně pěstovat v blízkosti třeba popínavé a nebo převislé rostliny s věší plochou listů, které napomohou udržet vyšší vzdušnou vlhkost.
Je důležité chránit rostliny před prudkým sluncem, nízkými nočními teplotami, vyhnout se průvanu nebo rychlé výměně vzduchu. Během zimních měsíců je mnoho druhů odpočívajících a budou tolerovat nižší vlhkost lépe, než na jaře a v létě kdy jsou v aktivním růstu. Také během zamračených a chmurných dní není třeba tolik vlhčit.
Obyčejný bytový zvlhčovač vzduchu (humidifer) jsem pořídil během parného léta r.2006 a postavil ho vedle ventilátoru. Pouštím ho pouze od rána do večera a jen na polovinu výkonu a přesto nyní postačuje rostliny rosit pouze jednou denně. Další výhodou je, že do něj mohu dávat obyčejnou vodu a šetřit tak dešťovku. Rostlinám to velice svědčí, neboť vlhkost během dne tolik nekolísá, jako dříve mezi ranním a odpoledním rosením.

VZDUCH
Je ve většině případů přítomen v dostačující kvalitě i množství. Důležitý je ale jeho pohyb (cirkulace) kolem rostlin, neboť napomáhá osušit rostliny po zalévání a zároveň znesnadňuje uchycení různých plísní. V teplém letním období odvádí vzduch přebytečné teplo z povrchu listů a tím chrání rostliny před stresem z přehřátí. Oběhu vzduchu lze napomoci buď vhodnými větracími otvory a nebo vhodným ventilátorem.
Já osobně používám jeden větrák postavený na zemi, spouštějící se každou hodinu na třicet minut a jeden menší u stropu, který běží neustále.
Pokud vzduch neproudí a neúměrně stoupá vlhkost, bude ovzduší značně zatuchlé a velmi příhodné pro houbová onemocnění. Na druhou stranu, pokud je vlhkost vysoká během parných letních dnů, snášejí rostliny mnohem lépe vysoké teploty i větší oslunění.
Během těchto dnů nevětrám okny, abych udržel vlhkost, ale pouze dveřmi do chladnější chodby a pouštím ventilátory naplno. Totéž platí i pro periody, kdy dojde k náhlým poklesům teplot. Tehdy nám dobré proudění vzduchu pomůže snížit přebytečnou vlhkost.
Při dobré cirkulaci vzduchu lze také rostliny častěji rosit bez nebezpečí jejich přemokření. Pěstitelé, kteří používají automatické závlahy, se bez dobrých ventilátorů neobejdou.

ZALÉVÁNÍ
Rostliny by měly být prolité skrz na skrz vždy, když je pěstební substrát zcela suchý. Intervaly mohou být 4-7 dní v závislosti na nádobě, použitém substrátu, světlu a vlhkosti, a také ročním období. Kořenový systém nesmí zůstat mokrý po delší dobu. Promočené kořeny nemohou dýchat a začínají rychle hnít, zvláště pokud rostliny stojí přímo ve vodě. Proto do podmisky nasypejte po okraj např. keramzit a až na něj stavíme nádobu s rostlinou. Přebytečná voda v podmisce nám zároveň pomáhá zvlhčit okolí rostliny a pokud si do ní najde kořen cestu, nijak mu to nevadí.
Hliněné nádoby umožní rychleji vysušit kořenový systém, zatím co plastové nádoby, držící vlhko, jsou ideální pro mladé rostlinky, které nemají rády prudké vyschnutí kořenového systému, a pro rostliny bez zásobních orgánů (pahlíz či ztlustlých stonků).
Dešťová voda je nejvhodnější pro zalévání a rosení rostlin, neboť neobsahuje škodlivé minerály. To je obzvlášť důležité pro všechny tropické rostliny. Všeobecně voda z přirozených zdrojů je vždy vhodnější než ta z vodovodního řádu.
Rostliny by měly být udržované více vlhké během jejich růstového období (většinou jaro a léto - období delších a světlejších dnů) a teplota zálivkové vody by měla dosahovat přibližně teploty prostředí, aby nedocházelo k teplotním šokům.
Pokud si nejste jisti jak často rostliny zalévat, mám jeden trik. Naplníme nádobu bez rostliny substrátem a zaléváme společně s nimi. Kdykoliv můžeme do nádoby hrábnout a zjistit bez poškození rostliny jestli je ještě vlhký. Neměl by být promočený a ani zcela suchý.

VÝŽIVA ROSTLIN - HNOJENÍ
Při správném hnojení během období růstu se vaše rostliny odmění bujnějším vzrůstem a bohatším nasazení květů. Na trhu je poměrně slušný výběr různých druhů přípravků a nyní jsou už naštěstí na trhu i speciální hnojiva určená přímo pro orchideje. Většinou se doporučují frekvence hnojení na každých 14 dní během teplých měsíců a jedenkrát za měsíc během zimy. Důležité je, několik dní po hnojení, důkladně prolít substrát čistou vodou, aby došlo k vyplavení přebytečných solí, které mohou spálit při vysychání kořeny. Přehnojení většinou poznáte žloutnutím a opadáváním listů.
Obecně platí zásada že, čím je voda měkčí, tím je hnojivo lépe rozpustné (proto dešťovku).
Já osobně, po předchozích zkušenostech s pěstováním akvarijních rostlin, používám na hnojení orchidejí pouze měkkou akvarijní vodu. Prostě všechny rostliny jednou za čtrnáct dní touto vodou pořádně "proleju". Obsahuje všechny potřebné minerály ve volně rozpustné formě, takže nemůže docházet k předávkování, ani k zasolení substrátu. Podstatné je i to, že voda čerpaná z akvária má po celý rok 24°C. Během tří zimních měsíců frekvenci hnojení snižujte na jednou za měsíc.
Nepokoušejte se ovšem používat na hnojení orchidejí hnojivo pro akvarijní rostliny, neobsahuje totiž žádné, velmi potřebné dusíkaté látky, ty zajišťují až ryby v akváriu. Až půjdete na návštěvu ke svému známému akvaristovi a zjistíte jak mu ve vodě krásně bují kytky, okamžitě mu část akvária vysajte a doma vyzkoušejte, oni mu ryby po dolití prohnojí vodu novou.
 

SUBSTRÁT
Ještě teď mi vstávají vlasy hrůzou, když si vzpomenu na své začátky s pěstováním. Po nastudování několika dostupných knih o orchidejích jsem získal v hlavě takový chaos ohledně pěstebního substrátu, že jsem ze dvorku sebral na záhonky připravenou mulčovací kůru a do ní prostě rostliny přesadil. Pouze jsem na dno jako drenáž vložil dřevěné uhlí, trochu jsem ho i rozdrtil do kůry a přimíchal trochu nasekaného mechu. A ejhle, oni v tom rostly a ba co víc, překrásně kvetly. Prostě už dneska vím, že rady renomovaných odborníků (a tím nechci nijak snižovat jejich přínos) ohledně substrátu, že "tahle směs je zaručeně ta správná", jsou pouze zaslepeným názorem člověka, který již není schopen experimentovat.
Je sice pravda že jsem několik hybridů při svých pokusech zahubil, ale dnes už vím, že rostou při troše péče prakticky ve všem, co je schopno na určitou dobu nasát vodu a časem zase vyschnout. Všeobecně, jako základ se osvědčuje drcená stromová kůra, která čím silnější na stromech vytváří masu (tloušťku), tím lepší má nasáklivost. Dalšími přísadami mohou být dřevěné uhlí (je nasáklivé a antiseptické), keramzit (nasáklivý), kousky polystyrenu (vzdušný), trhaný či sekaný mech (jako přírodní hnojivo, nasáklivý a antiseptický), a další a další hmoty. Volba a poměr ostatních přísad je na každém z vás a hlavně na druhu rostliny a množství času, který chcete rostlinám věnovat. Hrubost substrátu bývá úměrná, u běžně pěstovaných orchidejí, hrubosti kořenů. Čím silnější a tlustší kořeny, tím větší kousky substrátu.

NOSNÉ PODLOŽKY
Vzhledem k tomu, že drtivá většina orchidejí roste epifytně, na povrchu borky stromů a křovin, je pro jejich pěstování nejpřirozenější uchycení na vhodné kousky podkladového materiálu. Zároveň je tato činnost tím pravým u čeho se opravdový milovník orchidejí může doslova vyřádit.
Často jsou používané větve vinné révy, která je velice trvanlivá, ale zároveň velmi tvrdá, kořeny nemohou vstoupit, vyjma puklin, pod povrch a plazí se pouze po povrchu nebo pod tenkou slupkou, která se ovšem v krátké době odloupne. Další z často používaných je borová kůra, do jejíchž šupinatého povrchu kořeny dobře vstupují, ale zároveň časem jednotlivé vrstvy tak naruší, že se odloupnou. Já jsem pro sebe objevil další variantu a tou je kůra topolu. Ze vzrostlého stromu lze získat až 8cm tlustou hmotu, mající mnoho záhybů, vrásek a trhlin, která má zároveň velikou nasákavost a vodo-držnost. Mnohdy lze získat i kusy, které jsou již porostlé jemným mechem z přirozeného vlhkého prostředí ve kterém vyrůstá. Použít jdou celkem dobře i části větví a kmenů šeříku (bezu). Pokud se podaří vyřezat z keře vhodnou "pokrouceninu" a alespoň částečně ji obalit mechem, vypadají rostliny, k takto upravené podložce přichycené, jako právě přenesené odněkud z deštného lesa. Ještě používám i větve z akátu a vrby, na které dobře přirůstá mech.
Zřejmě nejlepší volbou může být korková kůra, která je sice hůře k sehnání (potřeby pro teraristy), ale je prakticky nezničitelná a svým perforovaným povrchem s množstvím různých děr a záhybů, je pravým rájem pro kořenový systém rostlin.

Mech a zamechování, myslí se tím poměrně jemný a nízký mech, který je nejjednodušší opatrně sejmout v celých plástvích, třeba z pohozených cihel a větších kamenů, někde na stinném místě. Není pro růst rostlin opravdu nezbytný, aby si někdo nemyslel že bez něj to nejde. Ale orchideje se přece pěstují aby potěšily hlavně oko a v té chvíli je mech poměrně snadno dostupnou dekorací. Jeho nesporným přínosem je zvýšení vlhkosti jak u kořenů, tak i v okolí rostliny, což většině epifytů nesporně prospívá. Připevnit jde na podložku několika způsoby. Lze jej vkládat do štěrbin a prasklin, nebo prostě přichytit kancelářskými sponami, které časem přeroste. Většími plásty lze obalit větev pomocí tenkého drátku, nebo nastříhané silonové punčochy. Prostě existuje mnoho způsobů, právě tak jako při uchycování samotných orchidejí. I tady lze experimentovat, obzvláště když zjistíme, že mech přirůstá k podložce delší dobu než samotná orchidej ke které ho dáváme. Nejlepší je sehnat podložku už mechem částečně porostou. I mechů je více druhů a je třeba se je naučit používat podle druhů rostliny a jejich stanoviště.

PŘESAZOVÁNÍ
Rostliny pěstované v nádobách je nutné přesadit tehdy, když substrát je zchátralý a podléhá už značnému rozkladu, pokud nové přírůstky už značně přesahují nádobu a nebo když je rostlina pro nádobu prostě už moc veliká. Nejlepší čas pro přesazování je většinou na jaře, když vyrážejí nové výhonky a kořeny.
Většina orchidejí může zůstat ve svých nádobách minimálně 2 roky, zatím co mnoho druhů rodu Paphiopedilum a Miltonia dávají přednost přesazení každý rok (pokud jsou ve vlhkém prostředí). Substrát z coco-chipsů se prakticky nerozkládá, stačí ho jednou za rok důkladně i s rostlinou propláchnout

 

Po odkvětu orchideje Dendrobium nobilemi úplně seschla pahlíza a také vyrašila nová. Ta stará se má ponechat nebo odstranit?

Dendrobium nobile Lindley 1830
Tento ve sbírkách často zastoupený chladnomilný druh nížinných i horských lesů jihovýchodní Asie má článkovitě dělené ztloustlé opadavé pahlízy. Po skončení období klidu vyrůstají z jejich kolínek krátké květní stopky nesoucí 2 – 3 květy.
Teplota – dendrobium nobile a jeho hybridy patří k chladnomilným orchidejím. V létě je vhodné vynést rostliny ven na zahradu nebo balkon a nechat je venku do prvních mrazíků, které rostlina, pokud je suchá, bez problémů přečká. V zimě je nejlepší umístění v prostoru, kde je 5 – 15°C, čím míň tím líp.
Světlo – od května rostlinám vyhovuje mírné přistínění a od poloviny srpna pak plně osluněné místo. Rovněž v období klidu potřebují rostliny co nevíce světla.
Zálivka – v létě v období vegetace často zalévejte. Po ukončení růstu zálivku postupně omezte. V zimě zalévejte minimálně. Suchá a chladná perioda je základem pro bohatou násadu květů. Po objevení nových výhonků na bázi vyzrálých pahlíz začněte více zalévat a můžete i zvýšit teplotu.
Hnojení – hnojte od jara do podzimu hnojivem pro orchideje, doporučenou dávku můžete snížit na polovinu.
Přesazování, množení a substráty – přesazujte vždy, když je substrát v květináči zetlelý nebo se rostlina do něj už nevejde. Možný substrát je rašelina, drcená kůra, nalámaný polystyren a dřevěné uhlí v poměru 0,5:1:1:1. Množit můžete dělením trsů při přesazování nebo malými rostlinkami tzv. keiki, které se vytvářejí na starších pahlízách. Dále lze množit nařezáním starých opadaných pahlíz na kousky tak, aby bylo kolínko uprostřed. Řízky napíchejte do vlhkého rašeliníku a volně překryjte mikrotenovým sáčkem tak, aby byl prostor pod ním alespoň minimálně větrán. Řízky je třeba pravidelně rosit a kontrolovat, zda-li se neobjevuje plíseň.

 

 

Orchidej rodu phalaenopsis - začali žloutnout spodní listy. Co s tím dělat? Je možné rostlinku zachránit? Květení je v pořádku a vedle jsou malé lístky a taky jsou v pořádku.

Prohlédněte, zda rostlina není převlhčená nebo zda není zasazená příliš hluboko a zda na ní nejsou nějací škůdci. Po zálivce by se měla vždy z talířku pod květináčem odstranit proteklá voda.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obecné informace
Jedním s úskalí většiny pěstitelů je zálivka. K zálivce doporučujeme použít měkkou vodu bez příměsí Ca cca 20°C teplou. Máme li vodu tvrdou, v žádném případě jí nepoužíváme k mlžení. Listy orchidejí se zanáší Ca a postupně se dusí a odchází. Mlžení listů používáme velmi zřídka, jen při vysokých letních teplotách a nízké vlhkosti vzduchu.

Výživa
Obecně nabízené zahradnické kultivary orchidejí zasázené v kůrových substrátech dobře snáší hnojení anorganickými i organickými hnojivy.

K hnojení používáme nízké koncentrace nabízených hnojiv, v období vegetace hnojíme jednou za 14 dnů. Nejvhodnější jsou tekutá hnojiva, která můžeme přesně dávkovat a tím zamezujeme přesolení substrátu popřípadě popálení rostlin. Špičkovým kapalným hnojivem na opakované kvetení orchidejí je POKON ORCHIDEJE - 250 ml.

Hnojiva ve spreji používávejte doplňkově, protože při častém používání nerozpustné balastní složky těchto hnojiv mohou tvořit krusty na asimilačních orgánech.

V období listopad až leden hnojte velmi málo (jednou za měsíc), neboť orchideje při velmi nízké intenzitě světla nejsou schopny dodávané živiny zpracovat a využít k růstu.

Snad nejznámějším představitelem orchidejí na našem trhu je rod Phalaenopsis. Dobře se mu daří v podmínkách našich interiérů, jeho květy jsou velmi trvanlivé, vydrží i několik měsíců na rostlině. Dobře snáší hnojení tekutými hnojivy, nesnáší přemokření a mlžení listů při teplotách nižších než 20°C. Stejné podmínky ke kultivaci vyhovují rodu Vanda a Ascocenda.

Do druhé skupiny nabízeného sortimentu orchidejí řadíme rod Cattleya a Dendrobium phalaenopsis. Velmi dobře reagují na hnojení tekutými hnojivy, jsou choulostivé na zasolení substrátu, pro to je musíme častěji přesazovat nebo substrát promývat čistou vodou. Nemají rády rozpadlý uléhavý substrát.

V zimních měsících je možno zakoupit v našich obchodech s květinami Cymbidia, která se vyznačují vysokými latami různobarevných květů dosahujících někdy až jednoho metru. Cymbidia velmi dobře snáší hnojení. V letních měsících hnojíme každý týden 0,1% roztokem. Od konce října vyžadují období klidu téměř bez zálivky, vysokou intenzitu světla a teploty kolem 10°C. Jakmile se objeví první květní poupata můžeme začít znovu s hnojením.

 

  

Odkaz na video ukázku:

Výživa orchidejí - televizní reklama Receptář prima nápadů - 10.01.2010

 

 krok zpět

 

 

 

Firma Krtkův ráj - Luboš Suchochleb sídlící v obci Sopřeč v okrese Pardubice se zabývá hlavně prodejem a servisem malé zahradní a komunální techniky. Náš sortiment strojů na zahradu jsme pro Vás rozšířili o: ruční nářadí pro zahrádkáře, semena, postřiky, hnojiva, květináče, závlahový program, bazénovou chemii, zahradní dekoraci, substráty, ochranné fólie, zakrývací plachty, předměty k dekoraci a aranžování květin. Toto vše najdete v naší pobočce na adrese: Krtkův ráj, Pražská 2, Přelouč.

tel: 466 955 022 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení