Obecné zásady ochrany rostlin

Obecné zásady ochrany rostlin

Obecné zásady ochrany rostlin - I.

1) Obecné zásady ochrany rostlin - I.

Dobrým předpokladem správné ochrany rostlin je určení odpovídajícího přípravku. Na trhu se vyskytuje mnoho přípravků a orientovat se v nich není určitě jednoduché.

Dobrým nápadem některých výrobců je rozdělení přípravků do několika skupin podle barev, a to podle toho na co se přípravek používá. Např. společnost  AgroBio Opava uvádí na trh přípravky podle tzv. barevné logiky.

 

Příklady výrobků dle výše popsané logiky  jsou popsány dále:

PŘÍKLAD přípravku proti škůdcům na rostlinách (Mospilan - červená barva), PŘÍKLAD přípravku proti houbovým chorobám (Zdravé jablko - žlutá barva),

PŘÍKLAD přípravku proti plevelům v kulturních rostlinách (Agrofit kombi - zelená barva), PŘÍKLAD přípravku k hubení všech rostlin (Dominator - hnědá barva):

Proti škůdcům na rostlinách Proti houbovým chorobám na rostlinách Proti plevelům v kulturních rostlinách K hubení všech rostlin

PŘÍKLAD enzymatických přípravků (EnviPondEnviSepEnviComp - modrá "obláčková" barva ):

Enzymatický přípravek Enzymatický přípravek Enzymatický přípravek

Velmi důležité je rovněž dodržovat další obecné zásady ochrany rostlin:

A. Proti většině škůdců (např. mšice) a méně významným houbovým chorobám - se aplikují přípravky zpravidla až po zjištění jejich výskytu.

B. Proti významným houbovým chorobám (např. plíseň bramborová na rajčatech, plíseň sněžná v trávnících) se zasahuje zpravidla preventivně, tj. před projevem choroby.

Základní rozdělení indikací (problémů) na rostlinách:

A. Škůdci (např. mandelinka, mšice, apod. - viz. níže)

Mandelinka bramborová Mšice

B. Choroby (např. padlí růží, rez hrušňová, apod. - viz. níže)

Padlí růží Rez hrušňová

C. Poruchy (např. mohou být  způsobeny nedostatkem přijatelného železa - žloutnutí listů - viz. níže)

Žloutnutí listů - chloróza

Rozpoznání choroby nebo škůdce a výběr výrobku

Rovněž na výrobcích ochrany rostlin společnosti AgroBio Opava jsou vyobrazeny významné a nejvíce rozšířené choroby a škůdci, na které je určen daný výrobek.

Pokud tedy v domácí knihovně nebo na webu nenajdete o kterou chorobu nebo škůdce se jedná, může vám být v obchodech nápomocen obal těchto výrobků.

Porovnání problému s obrázkem na obalu Vlnatka krvavá

Před každým použitím přípravku je nutné se seznámit s návodem na použití.

U kapalných přípravků při jejich koupi vyžadujeme natavenou hliníkovou fólii na hrdle láhve, která zamezuje vytečení přípravku při transportu v obchodu (např. do tašky),

a také zamezuje odpařoavání (fumigaci) přípravku. Foto natavené hliníkové folie na hrdle, viz níže.

Natavená hliníková folie

Bezpodmínečně se musí dodržet u aplikací stanovená délka ochranné lhůty (pokud je uvedena), tj. nejkratší přípustný interval mezi posledním ošetřením a sklizní ošetřené plodiny (je uváděna pod zkratkou "OL" ve dnech).

 

Video ukázka rozlišení chemických prostředků na zahradu

 

 

  

Firma Krtkův ráj - Luboš Suchochleb sídlící v obci Sopřeč v okrese Pardubice se zabývá hlavně prodejem a servisem malé zahradní a komunální techniky. Náš sortiment strojů na zahradu jsme pro Vás rozšířili o: ruční nářadí pro zahrádkáře, semena, postřiky, hnojiva, květináče, závlahový program, bazénovou chemii, zahradní dekoraci, substráty, ochranné fólie, zakrývací plachty, předměty k dekoraci a aranžování květin. Toto vše najdete v naší pobočce na adrese: Krtkův ráj, Pražská 2, Přelouč.

tel: 466 955 022

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení