Jak správně sázet brambory

Jak správně sázet a vyorávat brambory se systémem VARI bez dřiny

Jak správně sázet a vyorávat brambory se systémem VARI bez dřiny

Sázení brambor snadno

V dnešní době každý zahrádkář by měl vědět,že pěstování brambor pro vlastní potřebu s VARI není žádná dřina, ale při správném postupu a nastavení stroje se jedná o pohodlnou a vysoce efektivní práci.

Předpoklad jednoduchého sázení je mít po zimní orbě dokonale nakypřené pole..

K tomu je potřeba kypřící ústrojí AKY, které se namontuje místo kol na převodovou skříň DSK 317.

Po přípravě pole rotavátorem ( nejlépe den před sázením ) namontujeme na převodovou skříň DSK 317 nosič 33 kg závaží a to závěsem dopředu.

Do závěsu zapojíme nosič hrobkovacích radlic NM 1-001 a do něj nasadíme hrobkovací radlice SV-1 na nejširší rozteč tažné nápravy 61 cm.

Na druhý konec závěsu nasadíme 33 kg závaží a do předu na nosič NM 1-001 ( podle druhu půdy ) 5 kg závaží.

Zařadíme první stupeň rychlosti a zapojíme kola na pevno,aby západka směřovala do středu kola ( jako u orby ),rozjedeme stroj který nám vytváří dvě hrobky.Kola se pohybují u dna řádku.Na konci pole stroj otočíme přendáme znamenák (dlouhá tyčka s svislým řetízkem) tak aby řetízek byl kolmo na dno vytvořené hrobky a vytváříme další dva řádky.

V případě že nemáme k dispozici znamenák nebo nám nevyhovuje jeho použití, tak na konci pole stroj otočíme a jednu hrobkovací radlici dáme do vytvořené hrobky a pohybem v před vytváříme další řádek.Tímto způsobem opět dodržíme perfektní rozteč a rovnost řádků.

Po vytvoření všech hrobek na poli, nasázíme brambory 30 - 35 cm od sebe.

Potom stroj postavíme hrobkovacími radlicemi před vytvořené kopečky a po zařazení prvního stupně rychlosti,začínáme zaorávat brambory způsobem, jako když jsme hrobky vytvářeli.

Aby brambory byly zaorány přesně do prostřed hrobky,tak při zaorávání dbáme,aby byly vidět brambory přesně pod tyčkou na 5 kg závaží.

VARI dovede nejen snadno brambory sázet, ale i vyorávat.

Na to je potřeba mít stroj připravený jako na orbu a místo pluhu do nastavovacího tělesa zapojíme vyorávací radlici.

Na poli řádně odstraníme natě,stroj postavíme kolama do dna hrobek a při zařazení prvního stupně rychlosti začneme vyorávat.

Každý, kdo zkusí pěstovat brambory s VARI, zjistí, že to opravdu není dřina ale výrazná pomoc.
 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení