Paprika červená kapie

Paprika červená Kapie

Rostlina měsíce leden - ČERVENÉ KAPIE. Kdyby se vyhlašovala královna zahrady, paprika by určitě bojovala o zlatou korunku. Spolu s rajčaty a okurkami tvoří trojici, kterou naleznete na každé zahrádce. A pokud se jedná o množství odrůd v různých typech, tvarech a barvách, paprika bezesporu vede. V každém obchodě s osivem si můžete vybrat z desítek kultivarů – jsou tu ty pro čerstvý kunzum, na konzervování i k sušení, sladké, mírně pálivé i ty ostré jako žiletky. Můžete zvolit typ kvadratický, kónický, lamyo, jalapeno, papriky rajčinové i jablíčkové… Dovedete se ale ve všech těch odrůdách a jejich typech orientovat? Představíme vám jednu vyhraněnou skupinu paprik – kápie.


Všeználkové hned odtuší – „kapie je každá červená paprika, která se používá na zavařování“. Toto hodnocení je pravdivé pouze částečně, platí zde jedno podstané „ale“. Pravá kapie je skutečně paprika v botanické zralosti červená, ale s pevnou stěnou plodu, která ani po sterilaci a následném skladování v sklenici neměkne. Význačným znakem této skupiny je dvojkomorový, na průřezu plochý plod, který se ve velkovýrobě lépe rozřezává, odsemeňuje a zbavuje placenty – žilek v plodu. Drobnou nevýhodou dvoukomorových plodů je to, že jsou náchylnější k pokřivení a deformacím. Hlavním uplatněním kápií je nakládání, konzervace a sterilace. Pevný lusk, který je tak výhodný pro tyto účely je malým handicapem při konzumaci za čerstva. Název kapie jsme původně převzali od skutečné červené kapie, bulharské odrůdy s názvem Kurtovskaja kapia.

RAFAELA F1 je novinkou v sortimentu. Tato pravá hybridní kapie má štíhlé jehlancovité plody určené ke sklizni v botanické zralosti. Velmi raná odrůda přináší velké množství rychle červenajících pevných plodů ideálních pro sterilaci. Rostliny jsou středního vzrůstu, zdravé a dobře větvené.

 

LYDIA je univerzální nehybridní kapie pro pole i fóliové kryty. Štíhlé jehlancovité plody rychle červenají a sklízíme je výhradně za červena.

Přechodný typ mezi kapií a zeleninovou paprikou představuje univerzální, vysoce adaptabilní odrůda LUNGY F1. Má štíhlý, převážně ale trojkomorový plod s pevnou stěnou, která neměkne při sterilaci a současně je příjemná ke konzumu za čerstva. LUNGY F1 je hybrid s výborným zdravotním stavem. Rostlina vyššího vzrůstu nese bohatou násadu delších, jehlancovitých plodů s hrubou stěnou. V době zralosti přecházejí plody ze zelené do tmavě červené barvy. Pěstitelé určitě ocení univerzálnost tohoto hybrida, jak po stránce pěstitelské, tak z hlediska použití plodů.

Jestli chcete odrůdu, která je perfektní ke konzumaci za čerstva, ale ještě stále se dá sterilovat, zvolte SLÁVY F1. Je to univerzální hybrid vyššího vzrůstu pro všestranné využití. Je určen k pěstování na poli, v chladnějších oblastech ve fóliovnících a sklenících. Plody jsou široké jehlance s pevnou stěnou, zelené, zrající do červena. Na rozdíl od pravých kapií jsou na průřezu kulaté. Jsou šťavnaté s jemnou, nasládlou chutí. Pokožka plodů je silnější, což umožňuje sterilaci.

Co je dobré vědět: Kapie jsou zdrojem vitamínů B1, B2, C, E, provitaminu A, kyseliny listové, draslíku, hořčíku, vápníku, železa, zinku, jódu. Kapie posilují cévy, mírní bolesti žil, posilují srdce a krevní oběh, zlepšují zrak, jsou prevencí migrén, zpevňují vazivové tkáně.

Zásady pro předpěstování paprik:

Základem pro vypěstování silných a pevných sazenic, které se po výsadbě rychle uchytí a plynule pokračují v růstu, je - nevysévat příliš brzy, zvolit správný substrát a poskytnout sazenicím dostatek místa včetně odpovídajících teplot v závislosti na délce a intenzitě slunečního svitu.

Pro výsev použijeme kvalitní výsevní substrát s nízkým obsahem živin a upraveným pH v rozmezí 6-8. Substráty kyselejší a zasolené jsou pro výsev a předpěstování sadby nevhodné, rostliny jsou nevyrovnané, často chlorotické. Vynikající je i navlhčený hrubý Agroperlit.
Po výsevu udržujeme substrát přiměřeně vlhký, při teplotě 26 – 30 °C ve dne a 20 – 22 °C v noci.

Jakmile se začnou objevovat první dva děložní lístky, snížíme teplotu na 20 - 22 °C ve dne a 14 - 16 °C v noci a semenáčky přepichujeme. Důležité je, aby měly pro svůj růst dostatek místa (světla), tj. 40-60 cm2 na jednu rostlinu, což odpovídá sponu 8x5 až 8x8 cm. Při výsadbě vysazujte po dvou rostlinách, aby se rostliny mohli o sebe opírat.

Pro teplotu při předpěstování sadby platí zásada – čím kratší den a nižší intenzita světla, tím nižší teplota. Při prodlužujícím se dni a vyšší intenzitě světla můžeme teplotu zvýšit.

Růstové stadium
Teplota v noci °C                                             Slunečný den°C

Po přepichování
14 – 16                                                                      24– 26

Od vytvoření 3-4 pravých lístků
12 – 14                                                                      20 – 22

Otužování 1-2 týdny před výsadbou
8 – 10                                                                       16 – 20
 

Při předpěstování sadby zaléváme 2 až 3krát týdně tak, aby pěstební zemina byla mezi jednotlivými zálivkami přibližně stejnou dobu vlhká i suchá. Jedině tak zajistíme kořenům dostatečný přístup vzduchu a nedojde k jejich odumírání. Sazenice musí mít kořenové špičky stále bílé, jejich zhnědnutí je příznakem odumírání.

Optimálně vyvinutá sazenice by měla být pevná, nepřerostlá, s prvními nasazenými květními poupaty. Stane-li se nám, že musíme vysazovat sazenice přerostlé, odtrháme nejdřív všechny kvetoucí květy včetně případných základů malých plůdků.

Termín výsevu a výsadby

Výsev                                                                      Výsadba

Vytápěný skleník 

v polovině ledna                                            ve druhé polovině března

Studený fóliovník (skleník)
v polovině února                                            ve druhé polovině dubna

Volná půda
začátkem března                                            v polovině května
 

Paprika je náročná teplomilná zelenina, která nemá ráda střídání teplých a studených období, ani větší výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Nejvhodnější jsou pro ni slunečné a chráněné polohy a půdy výhřevné, bohaté na humus i živiny s neutrální reakcí.

V osevním postupu je papriku nejlépe zařadit jako plodinu první tratě, na podzim důkladně prohnojíme chlévským hnojem, na jaře při výsadbě přihnojíme průmyslovými hnojivy. Během vegetace přihnojujeme rozpustnými hnojivy, které podporují květ a plod například Kristalon.
 

Může Vás též zajímat tento odkaz:

 

Nemoci paprik

Ve foliáku papriky, jsou nezralé a už hnijí.  Vyskytuje se na nich mokrá hniloba. Co s tím?? 

Pokud je to na plodech, jedná se o nedostatek vápníku. Je možné použít Wuxal Kalcium.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krtkův ráj - zahradní centrum Pražská 2, Přelouč

tel: 466 955 002


 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení